Bydlete v domě svých snů, ne na nedokončeném staveništi
Z každého koutu koukající práce, časový tlak, nepředpokládané finanční výdaje, spousta nervů, které nakonec stejně vyústí jen v nepříjemné konflikty. Takto si hodně lidí stavbu svého bydlení svépomocí nepředstavuje, bohužel právě výše popsané situace jsou mnohdy krutou realitou.
Lidé se pro formu výstavby svépomocí rozhodují většinou kvůli finanční náročnosti, kterou by byli zatíženi v případě, pokud by si na výstavbu bydlení najali stavební firmu. Toto tvrzení může být ovšem poněkud zavádějící, proto je důležité se na to podívat hned z několika různých úhlů pohledu. Stavba svépomocí je možná dobrou změnou od sedavé práce, odreagováním se od všedních věcí a taky v mnoha případech utužuje vztahy třeba mezi rodinou a přáteli, kteří třeba jezdí na víkendy vypomáhat. Na druhou stranu je tato volba velmi časově, psychicky a fyzicky náročná. Průběh budování se protahuje, finanční prostředky mizí vysokou rychlostí, stejně jako energie a chuť do práce. Mnohdy se lidé dostávají do situace, kdy upřednostní dřívější dokončení stavby na úkor chození do práce.
Tady se lidé často dostávají do bodu, kdy se budování svépomocí moc nevyplácí,
ba naopak, začne ještě více zasahovat do rozpočtu. Další kámen úrazu je psychická náročnost. Neustálý tlak, nervozita, napětí, všudypřítomný chaos. Materiál nedorazil včas, úřady nespolupracují, zrušené hlídání pro děti, náhlá onemocnění a do toho
všeho ještě problémy v práci. Pokud se takhle nakupí větší množství negativních věcí, pak ještě
řešení stavby domu může být docela nepříjemnou záležitostí.
Před finální volbou je velmi důležité si urovnat to, jaké možnosti, prostředky a priority člověk má.
Mnohdy se stačí jen pořádně podívat kolem sebe, možná zabrouzdat do minulosti a uvědomit si, jak je postaven náš žebříček priorit. Od něj se tohle totiž odvíjí.
Co je Vaší prioritou?